ZNOJMO A HISTORICKÉ CENTRUM

Město Znojmo je městskou památkovou rezervací a svým návštěvníkům poskytuje pohled na mnoho historických památek, z nichž jsou některé zapsané i do seznamu kulturních památek ČR.

Znojemský zámek – původně gotický hrad, který se tyčí nad Gránickým údolím a vodní nádrží Znojmo skýtající úchvatný výhled na celé okolí. V 18. století byl hrad přebudován na barokní zámek a měl zásadní historický význam v přemyslovském období. Součástí hradního komplexu je také rotunda svaté Kateřiny.

Rotunda svaté Kateřiny – románská stavba z přelomu 11. a 12. století, která skýtá pohled na nástěnné malby z roku 1134, jenž zobrazují přemyslovskou rodovou pověst knížat a králů. Malby jsou jedinečné v celém románském umění Evropy svým zaměřením na ideologii státu.

Městská Radnice – radniční věž je dominantou celého města a patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám v Česku. Na svém vrcholu je opatřena i ochozem, z něhož lze vidět celé město a při dobré viditelnosti dokonce až na rakouské Alpy. Věž je celoročně přístupná návštěvníkům.

Kostel svatého Mikuláše – původně románský kostel, který byl zasvěcen svatému Mikuláši, patronovi kupců a obchodníků. V kostele se prolíná vliv gotiky i baroka a kromě úchvatné kazatelny v podobě zeměkoule zde najdete například novogotické varhany nebo vystavené mrtvé tělo císaře Zikmunda Lucemburského.

Znojemské podzemí – je jedním z nejrozsáhlejších labyrintů ve střední Evropě. Jejich délka se odhaduje kolem 27 km rozléhajících se ve čtyřech patrech pod historickým jádrem města. Původní funkce byla na uchování zemědělských produktů a později bylo nedílnou součástí pevnostního systému. Vybrat si můžete hned z několika tras a to i včetně těch adrenalinových nebo pro děti.

 

NÁRODNÍ PARK PODYJÍ

Národní park Podyjí se pyšní statusem jediného národního parku na celé Jižní Moravě.  Rozkládá se na 63 km čtverečních podél řeky Dyje, která protéká údolím mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí. Park Vám nabídne nespočet hodin procházek nebo jízd na kole po mnoha turistických a cyklistických trasách. Najdete zde bujnou faunu a floru a také krásné romantické vyhlídky, které mají své kouzlo za každého ročního období. Mezi takové jistě patří Šobes u Hnánic, kde můžete také při své procházce ochutnat výborná vína, Kraví hora ze které se Vám naskytne ten nejkrásnější pohled na celé historické město Znojmo, dále Králův stolec zase nabídne rozhled na rozlehlé údolí s protékající řekou Dyjí či Seasfieldův kámen, u nějž spisovatel Charles Sealsfield dostával inspiraci a rád meditoval.

 

(CYKLO) TURISTIKA

Jednou z nejoblíbenějších aktivit vůbec je cykloturistika, která v okolí Znojma má hojné zastoupení v podobě těch nejrůznějších cyklotras.

Mezi ty nejlepší se řadí například trasa Znojmo – Vrbovec - Dyjákovičky, až do oblasti rakouského Pulkautal. Trasa má několik zastávek, kde první nabízí obec Vrbovec, jenž leží 7km od Znojma. Přes tuto největší vinařskou obec v okrese se můžete přímo přes vinice dostat i na malý hrádek jménem Lampelberg na česko rakouských hranicích, který se pyšní nejlepších výhledem po celé krajině. Jako další zastávka stojí jistě i za zmínku kostel Sv. Víta v Dyjákovičkách. V této obci také prochází hojně využívaná cyklostezka pod názvem Moravská vinná stezka, kde budete okouzleni malebnými sklípky a rozsáhlými vinicemi, přes které projedete přímo do oblasti rakouského Pulkautau. V Alberndorfu a Hadresu se pokocháte romantickou sklípkovou uličkou, kde se na sever nachází i ptačí oblast pod názvem Natura.  Tyto oblasti našich sousedů, jsou považovány za jedny z nejkrásnějších, a pokud jste milovníci spíše červených vín, tak určitě nevynechejte obec Haugsdorf, která je těmito víny proslulá. V této kotlině se dále nachází i známá obec Mailberg, která Vám nabídne vrchol Buchberg s Maltézským zámkem nebo kostel svaté Kunigundy z 15. století. Svou cestu pak můžete zakončit v jedněch z nejstarších tržních obcí v tomto údolí, kterými jsou Seefeld – Kadolz a Pernersdorf.

Sledujte nás

Kontakty

Rezidence Znojmo
Horní náměstí 267/21
669 02 Znojmo
+420 723 551 055
info@rezidenceznojmo.cz

Fakturační údaje

VIVEN s.r.o.
Horní náměstí 267/21
669 02 Znojmo
IČO: 01639153
DIČ: CZ01639153